Cech Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości w Gnieźnie jest społeczno-zawodową organizacją rzemiosła zrzeszającą na zasadzie dobrowolności zakłady rzemieślnicze oraz małe przedsiębiorstwa różnych branż z obszaru ziemi gnieźnieńskiej.
Historia gnieźnieńskiego rzemiosła, podobnie jak wielu innych, sięga średniowiecza. Potwierdzeniem średniowiecznej działalności cechów gnieźnieńskich są dokumenty znajdujące się w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie i w Poznaniu. Do podstawowych zadań statutowych cechu należy: reprezentowanie jego członków wobec organów administracji i samorządów lokalnych, udzielanie pomocy doradczej i instruktażowej w prowadzeniu działalności gospodarczej, promocja oraz pomoc w nawiązywaniu kontaktów handlowych z zakładami rzemieślniczymi i firmami w kraju i za granicą, wykonywanie na podstawie upoważnienia Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej zadań z zakresu nadzoru nad przebiegiem przygotowania zawodowego w rzemiośle pracowników młodocianych, organizowanie szkoleń w celu podwyższenia kwalifikacji zawodowych rzemieślników, kultywowanie tradycji rzemieślniczych, wykonywanie innych zadań wynikających z uchwał organów statutowych i potrzeb rzemieślników.
Cech Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczości jest członkiem Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu mającej siedzibę przy Al. Niepodległości 2 zrzeszoną w Związku Rzemiosła Polskiego z siedzibą w Warszawie przy ulicy Miodowej 14